Anykščių šilelis: nauji liūdni tonai nebaigtoje giesmėje

Prieš pusantrų metų paskelbusi apie planus greta Puntuko įrengti 300-500 m ilgio, 7-25 metrų aukštyje vinguojantį taką, skirtą miško ir panoramų apžvalgai, Anykščių regioninio parko direkcija kartu su Lietuvos architektų sąjunga surengė viešųjų pirkimų konkursą architektūrinei idėjai išrinkti.

Tuomet atrodė, jog konkursas, kuriame nugalėtojai išrinkti pagal projekto sprendinių kokybę, o ne kainą, gali būti įrašytas į kol kas dar negausų sėkmingų bendradarbiavimo viešųjų pirkimų konkursų srityje pavyzdžių sąrašą.

Deja, nepaisant prieš metus įvykusio konkurso, objekto užsakovai Anykščių regioninio parko direkcija po to tyliai suorganizavo dar 2 viešųjų pirkimų konkursus. Abiejuose pasiūlymus pateikė po dvi komandas: viena jų buvo pirmojo konkurso laimėtojai, Vilniaus architektūros studijos architektai. Po paskutiniojo konkurso VAS buvo atmesti kaip nepateikę visų reikalautų dokumentų laiku, ir projektavimo sutartis pasirašyta su antruoju dalyviu UAB „Rekreacinė statyba“.


Konkursą laimėjęs UAB „Rekreacinė statyba“ projektas


Siūlomas realizuoti UAB „Rekreacinė statyba“ projektas

Aiškinraštis

Fotografijos

Pasak projekto vadovo Alvydo Mituzo (kuris, beje, buvo ir pirmojo, LAS organizuoto, architektūrinio konkurso žiuri narys), paskutinėje projekto versijoje apžvalgos bokštas projektuojamas kitoje vietoje – greta kelio, arčiau upės kranto. Iki 35 m aukščio iškilsiančio statinio papėdėje projektuojamas pusiau į žemę įkastas informacinio centro pastatas. Anot projekto architekto Arvydo Gudelio, bokštas projektuojamas iš metalo konstrukcijų, o medinės juostos-turėklai vizualiai skaidytų vertikalę ir padėtų sumažinti jos dominavimą.

Su projektu supažindinti Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertai išreiškė apgailestavimą, jog dar kartą pasikartojo ydinga projektavimo organizavimo schema: devalvuojama architektūrinio konkurso, kuriame vadovaujamasi architektūrinės kokybės kriterijais, idėja; neaiškios, biurokratinės laimėtojų atrankos priežastys menkina viešųjų pirkimų konkursų skaidrumą dalyvių akyse.

Pasak jų, architektūrinį konkursą laimėjęs „VAS“ darbas buvo ir estetiškas, ir kupinas deramos semantikos – įgyvendintas jis būtų neabejotinai papildęs aplinką. Deja, formaliai paskutinį konkursą laimėjęs UAB „Rekreacinė statyba“ projektas stokoja koncepcijos ir jautrumo kontekstui. Grubioms, komplikuotoms, neva industrinėms formoms trūksta subtilumo, jos, pasak ekspertų, ne ištirptų, o agresyviai įsibrautų ir nustelbtų gamtinę aplinką.

Ekspertai autoriams rekomendavo pasirinkti aiškią poziciją: jeigu bokštas nedominuoja, tuomet jį dera projektuoti kuo neutralesnį, paprastesnį, lengvų konstrukcijų, galbūt kylantį tik iki medžių lajų tako ir ne aukščiau; kitas variantas – projektuoti išskirtinį, aiškia tūrine, estetine koncepcija dėmesį patraukiantį šiuolaikinės architektūros simbolį. Pridėję, jog bokštas turėtų sudaryti vieningą ansamblį su naujuoju medžių lajų apžvalgos taku, ekspertai paprašė pakoreguotą projektą pristatyti dar kartą.

yra Kita
Anykščių šilelio medžių viršūnėmis nusidrieks pažintinis takas