Vandens filtrai - kokybiškos buities garantas

Vanduo būtinas žmogui, todėl būtent vandeniui, kalbant apie mūsų gyvenamąją aplinką, turi būti skirtas vienas svarbiausių vaidmenų. Kad gyvenimo sąlygos iš tikrųjų taptų puikios, neužtenka tik turėti vandens – reikia pasirūpinti ir jo kokybe. Specialistų teigimu, mūsų šalyje vanduo nėra tinkamos kokybės, jis gana geležingas ir kietas. O juk nuo vandens priklauso ne tik mūsų savijauta, bet ir sveikata. Reklamose dažnai patariama naudoti specialias nukalkinamąsias medžiagas ar kitais būdais spręsti kylančias nekokybiško vandens problemas, tačiau tai tik laikina išeitis. Tinkamiausias sprendimas − naudoti vandens filtrus.

Svarbu nustatyti priežastį

Sprendžiant, ar vanduo tinkamas naudoti, dabar vadovaujamasi Lietuvoje priimtomis normomis. Pagal Valstybinio visuomenės sveikatos centro nustatytus geriamo vandens kokybės rodiklius, geležies kiekis vandenyje negali viršyti 0,2 mg/l. Vandens kietumo normų iš viso nėra nustatyta, apsiribojama tik tuo, kad vanduo nebūtų minkštesnis nei 1,5 mg–ekv/l, tačiau, naudojant tokio kietumo vandenį, paviršiai vis dėlto kalkėja. Naudojant vandens filtrus, vandens kietumą visada galima reguliuoti pagal individualius poreikius.

Prieš įsigyjant vandens filtrą būtina kruopščiai ištirti vandenį, nes tik pasitarus su specialistais galima rasti optimalų sprendimą. Tiriant vandenį nustatomi vandens kokybės rodikliai: skonis, spalva, drumstumas, kvapas, chloridai, pH, sulfatai, natris, kalis, kalcis, magnis, aliuminis, bendras kietumas, nitratai, nitritai, amonis, permanganatinė oksidacija, fosforas, geležis ir manganas. Svarbu atkreipti dėmesį ir į sunaudojamo vandens kiekį kiekvienu atveju, neapsiribojant vien tik žmonių kiekio vertinimu, nes šie rodikliai dažnai nėra vienodi. Nuo to priklauso ir taikomo filtro bei valdymo vožtuvo tipas, dydis, sudėtingumas.

Mechaninis valymas

Vanduo dažnai būna užterštas mechaniškai, t. y. kartu su juo atiteka smėlis, molis, rūdys. Tokio vandens užterštumas matomas − vanduo neskaidrus. Valant vandenį mechaniniu būdu, montuojami filtrai su keičiamomis kasetėmis arba automatiniai filtrai, užpildyti specialiu įvairių frakcijų smėliu, surenkančiu mechanines priemaišas. Mechaniškai valantys filtrai apsaugo ir kitų tipų filtrus, palengvina jų darbą ir pagerina išvalymo kokybę. Šie filtrai automatiškai išsivalo – tai reguliuoja valdymo vožtuvas, kurį galima programuoti. Šis vožtuvas išplauna surinktus teršalus į kanalizaciją ir filtras toliau veikia. Kaip greitai filtras bus užterštas, be abejo, priklauso ir nuo vandens užterštumo lygio. Filtras valomas apie 10–20 min.

Tokių automatinių filtrų kaina šiek tiek didesnė, tačiau, laikui bėgant, jie atsiperka, be to, jiems reikia mažiau priežiūros.

Vandens minkštinimo filtrai

Vandens kietumas priklauso nuo jame ištirpusių kalcio bei magnio druskų kiekio. Dėl šių medžiagų pertekliaus formuojasi kalkių nuosėdos, atsiranda baltų dėmių ant indų, kriauklių, vonios, ilgai neužverda arbatinukas ar sunkiai įšyla šildytuvas. Dėl užkalkėjusių vandens šildymo elementų paviršių silpnai bėga vanduo iš dušo, čiaupo, blogai tirpsta muilas.

Kai bendrasis vandens kietumas viršija 1,5 mg/l, vandenį kaitinant ant indo paviršių susidaro kalkių sluoksnis. Susidaręs kietas kevalas (kalkės), Amerikos vandens darbų asociacijos duomenimis, gali sumažinti unitazo prietaisų naudojimo laiką net iki 70 proc., čiaupų − iki 40 proc., indaplovių ir skalbyklių – iki 30 proc. Ypač nepageidautina, kad kalkių susidarytų šildymo katiluose – tai turi įtakos ne tik prietaisų naudojimo trukmei, bet ir patiriamiems energijos nuostoliams. Kalkių sluoksnis ant kaitinamųjų elementų sienelių ir paviršių mažina šilumos laidumą. Dar 1981 m. Naujosios Meksikos universitetas apskaičiavo, kad šildymo katilai, naudojantys dujas, dėl susidariusių kalkių nuosėdų patiria 29,57 proc. energijos nuostolių, elektra šildomi katilai − 21,68 proc. nuostolių, o prietaisų tarnavimo laikas gali sutrumpėti net 50 proc. (tyrimai atlikti naudojant vandenį, kurio bendras kietumas 5,2 mg–ekv/l).

Naudodami minkštą vandenį taupome skalbiamąsias ir asmens higienos priemones. Kietu vandeniu prasčiau išsiplauna plaukai, toks vanduo užkemša odos poras ir ji sausėja. Šiuo metu 30–40 proc. beveik visų skalbiamųjų priemonių, muilų ar šampūnų sudaro vandenį minkštinančios priemonės. Skalbiamųjų ar higienos priemonių gamintojai vienbalsiai sutinka, kad jų produktai efektyviausi naudojami su minkštu vandeniu; kartais tuo pasirūpinama į gaminių sudėtį įtraukiant specialių cheminių priedų.

Vandens minkštinimo filtras iš šalto vandens išvalo kalcio ir magnio druskas. Filtras gali būti su dviejų tipų valdymo vožtuvais.

  • filtras „ED“ su elektroniniu programuojamuoju automatiniu valdymo vožtuvu, kuriuo nustatoma išsivalymo programų trukmė, laikas, filtro galingumas. Jame įtaisytas skaitliukas, skaičiuojantis išvalyto vandens kiekį. Filtras išsivalo pagal išvalyto vandens kiekį, nustatytą valandą.
  • Naujos kartos filtrai ne tik fiksuoja, kiek vandens išvalyta, bet ir tikrina visos sistemos darbą ir praneša apie klaidas ekrane.
  • Filtro „TC“ programuojamuoju automatiniu valdymo vožtuvu nustatoma išsivalymo programų trukmė bei laikas. Išsivalymo laikas nustatomas pagal dienas. Vožtuve įmontuotas laikrodis rodo esamą laiką; kai ateina nustatytas išsivalymo laikas, duodamas signalas ir įsijungia speciali programa.

Minkštinamasis filtras universalesnis nei kiti, juo galima valyti ir geležį. Vis dėlto reikia atsiminti tai, kad, jei geležies norma viršijama daugiau nei 3–4 kartus, jai valyti filtras nebetinka, nes sunaudojama daug druskos, taigi didėja filtro eksploatacijos kaina.

Tokio tipo filtruose vyksta cheminė reakcija, kurios metu kalcis bei magnis pašalinami, o vietoj jų atsiranda natrio jonų. Reakcijos metu susidaro netirpių druskų, kurios surenkamos į filtrą ir vėliau pašalinamos į kanalizaciją, o į geriamą vandenį patenka daugiau natrio. Filtrui plauti naudojama idealiai išvalyta (99,9 proc.) vadinamoji valgomoji druska. Minkštinamųjų vandens filtrų efektyvumas labai priklauso nuo regeneracijai naudojamos druskos kokybės. Gera regeneruojamoji druska gaminama naudojant modernius apdorojimo procesus – ši druska būna be jokių priemaišų, galinčių užteršti įrenginius. Išvalyta druska suspaudžiama į tabletes, kurios tirpsta palaipsniui ir nesuyra.

Geležies pašalinimo filtrai

Per didelis geležies kiekis vandenyje − viena dažniausių vandens kokybės problemų. Apie geležies perteklių galima spręsti iš raudonų ar rudų dėmių ant vonių, kriauklių, unitazų paviršiaus, metalo skonio, vandens drumstumo, „debesuotos“ spalvos. Vanduo gali būti užterštas kelių tipų geležimi ar jos junginiais:

  • trivalentė geležis (rudas vanduo, rūdys) išvaloma mechaniniais filtrais;
  • dvivalentė geležis (skaidrus vanduo, kuris susilietęs su oru paruduoja) išvaloma geležies pašalinimo filtrais;
  • organiniai geležies junginiai (gelsvas vanduo, pelkių kvapas) išvalomi maišytų dervų filtrais.

Vandenyje taip pat gali būti per daug mangano, sieros vandenilio ar, kaip neretai nutinka, į jį patenka nitratų. Todėl norint efektyviai apsisaugoti nuo geležies pertekliaus, prieš įsigyjant geležies pašalinimo įrenginį, būtina kruopščiai ištirti vandenį ir pasitarti su specialistais, nes ne visais atvejais taikomas tas pats valymo principas.

Sistema „VNO“ šalina vandenyje ištirpusią dvivalentę geležį, manganą, sieros vandenilį. Šią sistemą sudaro filtras, inžektorius iro ksiduojamoji talpykla. Į vamzdį įmontuotas inžektorius, tekant vandeniui, siurbia orą. Susimaišęs su oru, vanduo per purkštuką išpurškiamas į oksiduojamąją talpyklą. Ore esantis deguonis oksiduoja ištirpusią geležį ir paverčia ją netirpiomis dalelėmis (rūdimis). Aktyvusis filtro užpildas „Birm“ surenka oksiduotą geležį ir nespėjusios oksiduotis geležies likučius. Filtro išsivalymą reguliuoja automatinis valdymo vožtuvas, šis procesas vyksta apie 20 min.

Geležies pašalinimo sistema „VNMG“ valo vandenyje ištirpusią dvivalentę geležį, manganą, sieros vandenilį. Sistemą sudaro filtras ir kalio permanganato bakelis. Ištirpusi geležis oksiduojama ir surenkama aktyviuoju užpildu „Magnesium Greensand“; užterštas užpildas automatiškai išplaunamas kalio permanganato tirpalu.

Pramoniniai vandens filtrai

Pramoniniai vandens filtrai parenkami individualiai kiekvienam objektui.

yra Kita
Sprendimai žmogui ir gamtai